Parafia
Świętego Mikołaja
w Mroczy
„Kiedy obieracie sobie św. Mikołaja za patrona, musicie być świadomi tego, że to was do czegoś zobowiązuje” – mówił bp Jan Tyrawa. Święty z Miry został ustanowiony patronem Mroczy. Specjalny dekret w tej sprawie wydała Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.
Centrum uroczystości, w czasie których odczytano dokument Stolicy Apostolskiej, stanowiła Msza Święta. Modlitwie z udziałem władz, zaproszonych gości oraz mieszkańców w kościele św. Mikołaja i Wniebowzięcia NMP przewodniczył ordynariusz diecezji bydgoskiej.
O ustanowienie patronatu dla Mroczy wystąpili przedstawiciele stowarzyszeń i wierni parafii, którzy w 2018 roku złożyli specjalne wnioski do Rady Miejskiej. Podjęto uchwałę, która upoważniła burmistrza, by ten zwrócił się do biskupa bydgoskiego o wystosowanie takiej prośby do Stolicy Apostolskiej. – W obecnych czasach, kiedy zagrożone są wartości i kultura chrześcijańska, tak nierozwiązalnie związane z duchowym przesłaniem św. Mikołaja, nadanie miastu takiego patrona jest ze wszech miar uzasadnione – powiedział Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Mrocza Jarosław Odrobiński.
Wydany przez kongregację dekret odczytał dziekan i proboszcz parafii św. Mikołaja w Mroczy ks. kan. Wojciech Cierniak. – Odwoływanie się do uniwersalnych wartości, które reprezentuje ten patron – miłosierdzia, dobroci i dobroczynności – nie będzie niosło jakiegoś rozdźwięku między sacrum i profanum – mówił, podkreślając, że św. Mikołaj nieustannie przekazuje jedną, zawsze aktualną ideę. Przypomina o potrzebie ofiarności wobec bliźniego, co pięknie ujął św. Jan Paweł II, nazywając biskupa z Miry „patronem daru człowieka dla człowieka”.
Biskup ordynariusz Jan Tyrawa dokonał również aktu poświęcenia figury św. Mikołaja znajdującej się przed kościołem, a także wiernej kopii obrazu nowego patrona miasta, znajdującego się w jednym z bocznych ołtarzy. Wizerunek biskupa Miry został przekazany do Urzędu Miasta i Gminy Mrocza. Tam podczas sesji radni i mieszkańcy mogli zapoznać się z życiorysem świętego, który zaprezentował ks. dr Paweł Hoppe z bydgoskiego seminarium duchownego.
Szersza relacja w Przewodniku Katolickim.
Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski